Analiza finansowa klubu Iskra Pszczyna – case study


Rozmowa z Mateuszem Pelikańskim, Managerem Akademii Iskra Pszczyna

Opis klubu:

Klub powstał w 1951 roku w miejscowości Pszczyna, początkowo nosił nazwę Klub Sportowy Ogniwo. W roku 1961 klub zmienił nazwę na Iskra, która obowiązuje do dnia dzisiejszego. Obecne w klubie są 2 sekcje: piłki nożnej i lekkiej atletyki.
Sekcja piłki nożnej podzielona jest na seniorów: 2 zespoły (1 zespół w 4 lidze, 2 zespół w A klasie) ok. 50 zawodników  i akademię: 12 kategorii wiekowych od grupy naborowej do juniora młodszego czyli ok. 250 dzieci. W sumie w klubie obecnie szkolonych jest około 300 zawodników piłki nożnej.  Kadra trenerska w sekcji piłki nożnej składa się z 15 trenerów z licencjami UEFA A, UEFA B, Grassroots C. Sekcja lekkoatletyczna aktualnie liczy 30 zawodników, kadra trenerska to dwóch licencjonowanych trenerów lekkiej atletyki.

Aktualnie zawodnicy Klubu Iskra Pszczyna trenują na obiekcie pełnowymiarowym ze sztuczną trawą, stadionie miejskim z boiskiem pełnowymiarowym i zapleczem lekkoatletycznym. Klub korzysta również z ogólnodostępnego boiska Orlik i boiska z naturalną trawą w pobliskiej wsi. To co wyróżnia klub Iskra Pszczyna to profesjonalne podejście do szkolenia dzieci, niezależnie od umiejętności. Zespół trenerski stwarza dla wszystkich zawodników najlepsze możliwe warunki do trenowania i cieszenia się z gry w piłkę nożną.


Skąd klub pozyskuje obecnie finansowanie dla działalności sportową:

Klub finansowany jest z kilku źródeł, podstawowym źródłem jest dotacja miejska i składki członkowskie wpłacane przez członków klubu. Kolejnym źródłem są sponsorzy, którzy wspierają klub finansowo jak i barterowo. Innym źródłem są dotacje pozyskiwane z różnych instytucji i organizacji na rozwój klubu.

Możliwości finansowania klubu w przyszłość – szanse i źródła

W przyszłości władze klubu chcą rozszerzać zakres finansowania o dodatkowe projekty realizowane przez klub tj.: organizacja obozów sportowych, organizacja turniejów piłkarskich, treningi indywidualne i motoryczne. Przedstawiciele klubu chcieliby również utworzyć Klub Biznesu, w którym przedsiębiorcy z Pszczyny i okolic będą mogliby spotykać się i załatwiać kontrakty między swoimi firmami np. na śniadaniach biznesowych.

Jakie partnerstwa klub posiada na dzisiaj? Jakie korzyści osiągają partner oraz klub?

Naszym największym partnerem jest Miasto Pszczyna, dzięki któremu możemy propagować aktywny tryb życia wśród mieszkańców gminy Pszczyna. Dodatkowo współpracujemy z organizacjami zajmującymi się zarządzaniem infrastrukturą sportową w mieście i gminie. Aktualnie klub posiada 28 partnerów. Podstawą jest dbanie o dobre relacje z wszystkimi naszymi partnerami w sposób indywidualny, gdyż za każdą organizacją/przedsiębiorstwem stoi człowiek. Tutaj mam bardzo duży problem gdyż nie mamy takiego schematu korzyści jakie otrzymuje partner. Raczej jest to na zasadzie pewnej promocji ale ograniczonej. Staramy się bardziej dbać o dobre relacje z osobami, które nam pomagają np. jakieś upominki na koniec sezonu/roku, życzenia świąteczne/urodzinowe itp..

 

Komentarze